Prvňáci diktují trendy corporate identity

Václav Peca

Před rokem jsem našel na YouTube pěkné video. Tatínek malé slečny využil svou šikovnou dceru k malému průzkumu, jak vnímá známá loga. Nechával ji prohlédnout si logo a poté je zpaměti nakreslit.

Nedá se příliš dobře určit, zda může tento způsob testování log vypovídat o jejich kvalitě. Zajímavé je spíš věnovat pozornost detailům kreseb, které odhalují odlišnost dětského vnímání.

Ještě lepší by však byl průzkum, který by testoval více dětí kreslících stejná loga. No, nebudu vás vodit okolo horké kaše, prostě jsem takový udělal.

Jde se na věc

Testovaným vzorkem byla třída asi 15 prvňáků. Prostřednictvím kamarádky Lenky jsem od nich získal přes sto kreseb, ze kterých jsem několik vybral. Pravidla byla stejná, jako ve videu výše: několik sekund na zapamatování loga, potom libovolně dlouhý čas na reprodukci (potřeby ke kreslení nebyly omezené). Spolužáci sedící v jedné lavici vždy kreslili jiná loga, aby se navzájem příliš „neinspirovali“.

Můžeme jen spekulovat, zda Tobiášovi chyběla červená, nebo trpí daltonismem.

Logo prvního programu České televize nedělalo dětem žádný problém.

Logo BMW je mnohem komplikovanější. Podobně jako ČT se drží nefigurativních tvarů, ty jsou však v kompozici, která je pro dítě matoucí. V prostřední části se střetávají dva vjemy - plochy a hrany ploch. Zatímco hrany ploch jsou horizontálně-vertikální, plochy proti sobě stojí diagonálně. Dítěti převažuje druhý vjem, tedy plošný, ale při kreslení začíná právě hranami, a proto pravděpodobně dochází k rotaci výsečí o 45 stupňů.

Na prvním místě je význam

Mezi nejčastější prvky v lozích se řadí zvířata, jako sympatičtí maskoti značky.

Lacoste vyhrálo pomyslnou cenu diváků - krokodýla chtěl kreslit každý.

Jedním ze základních zjištění tohoto miniprůzkumu je, že dítě jde po významu často stylizovaných předmětů v logu. Více než konkrétního tvaru si všímá podstaty – v tomto případě, že jde o krokodýla. Ještě lépe to jde vidět na násladujícím příkladu, ikonickém logu Twitteru.

Pár perel na konec

Mezi nepřeberným množstvím kreseb, črtů a čmáranic se našlo i pár vtipných obrázků. Jen tak mimochodem, logo IKEA jsem nikomu nedával.

Je těžké na základě různorodých výtvorů vytvořit smysluplný závěr. Jedním vodítkem by mohlo být to, že jsou všechny kresby vytvářeny intuitivně, což jim však neubírá na uvěřitelnosti. Přijde mi, že až příliš log je dnes tvořeno jako kompozitum několika symbolů, které se v logu (více nebo méně elegantně) protnou. 1 Naivní logo ale může být mnohem přátelštější než to vykonstruované podle přísných pravidel. 2

Na kresbách si jde všimnout také fantastické vlastnosti dětí brát vážný úkol jako hru. Možná bychom se měli občas vtělit do kůže malých capartů a nebrát vše tak vážně, vnést (třeba i do designu) život a trochu legrace.

Adios, compañeros.

1

Dosavadním rekordmanem v této disciplíně je Jiří Chlebus.

2

Jedním z mých nejoblíbenějších log je Morton Salt. Jde proti proudu, je detailní, kresebné, roztomilé. Zato má duši. Zde si o něm můžete počíst na blogu Under Consideration.

Archív